BEZCUKIERNIA

Cukiernia bez cukru i bez zwykłej pszenicy. Ale też czasem bez glutenu, bez mleka, jaj, wegańska, czasem "bezwszystkiego" :-) czasem z dodatkiem warzyw!
W BezCukierni mimo braku cukru jest słodko i pysznie - jedz na zdrowie!

20.03.2015

GALARETKA OWOCOWA - NOSTALGICZNY PODWIECZOREKPrzesilenie wiosenne, trzeba dodatkowo dbać o siebie, bo choć słońce zachęca do zdjęcia kurtki łatwo o przeziębienie. Postanowiłam więc wspomóc się naturalną witaminą C. No dobra, miałam też ogromną ochotę na galaretkę, taką zwykłą, ale co tu zrobić, jak te sklepowe w proszku odrzucają cukrem i dodatkami?  Jak byłam młodsza moja nieżyjąca już babcia przygotowywała często galaretkę na podwieczorek, ot po prostu z opakowania, np. wiśniową z kleksem bitej śmietany. Bo podwieczorek zawsze musiał być. Miłe są to wspomnienia z zajadania galaretki z babcią i resztą wnuków popołudniami... Więc nostalgicznie zatęskniłam za galaretką :-) Zrobiłam zatem użytek z soku, naturalnego bez cukru, domowego, z porzeczek własno - ogródkowych, zasłoikowanego w lecie przez mamę mojego Lubego.

Sok był dość gęsty, rozcieńczyłam go pół na pół z wodą. Deser wyszedł bardzo ciemny, nieprzejrzysty, ale nie chciałam rozwadniać bardziej, w końcu chodzi o smak owoców i o tę witaminę C :-)
Nie mając takiego soku, można upolować w sklepie naturalny, mętny sok bez dodatku cukru.
Mój sok był dość kwaśny, 50 g ksylitolu złamało tę kwaskowość, ale dodatek bitej śmietany (dosłodzonej również ksylitolem) do gotowej już galaretki  świetnie z nią współgra.

Galaretka porzeczkowa zwieńczona bitą śmietaną

Galaretka owocowa domowa, 
bez cukru (3-4 porcje)
Sok domowy 500 ml
(u mnie porzeczkowy-
-gdy sok jest gęstszy można dodać wody)
5-6 łyżeczek żelatyny w proszku
50 g ksylitolu (dać w zależności od kwaskowatości soku)

Podgrzej część soku i rozmieszaj w nim żelatynę i ksylitol. Mieszaninę dodaj do pozostałego płynu, wymieszaj i rozlej do 3-4 miseczek / szklanek. Po przestudzeniu schowaj do lodówki, by płyn stężał. 
Gotową galaretkę podawaj z kleksem bitej śmietany, bądź bez :-)

Smacznego!

Przed konsumpcją.... i po :-)

Brak komentarzy: