BEZCUKIERNIA

Cukiernia bez cukru i bez zwykłej pszenicy. Ale też czasem bez glutenu, bez mleka, jaj, wegańska, czasem "bezwszystkiego" :-) czasem z dodatkiem warzyw!
W BezCukierni mimo braku cukru jest słodko i pysznie - jedz na zdrowie!

01.09.2013

LUX MAYONNAISE DOMOWY MAJONEZFrancuskie "mayonnaise" jest takie wykwintne w brzmieniu, taka powabniejsza siostra naszego przysadzistego "majonezu". Trochę inna wymowa, akcent gdzie indziej i słowo od razu ładniejsze w brzmieniu. O, to już angielski skrót "mayo" jest ładniejszy! Ale nie ma co wybrzydzać na nazwę w naszym ojczystym języku, skoro sam jej właściciel taki pyszny - oczywiście domowej roboty.
Swój majonez robię sama od kilku już lat. Wcześniej obserwowałam babcię i mamę kręcącą własny, teraz kręcę ja. Wiadomo, jest "inny" niż "sklepowy", jak wszystko, co zrobione w domu, ale to jego największy walor. Wtedy jest prawdziwy - rezygnujemy z jaj w proszku i wszystkich konserwantów, barwników i zagęstników. Gdy jeszcze zadbamy o jakość jajek i oleju to wskakujemy w klasę lux :-)

Składników sosu jest naprawdę tylko kilka, ale trzeba nimi pomanewrować pod siebie, by majonez smakował tak jak lubimy.  Samo przygotowanie majonezu kojarzy się jako pracochłonne i żmudne, jednak zdobycze techniki (sprzęt AGD ;-) pozwalają zrobić go w niecałą minutę (patrz niżej, filmik jako dowód)! Pamiętać jednak trzeba, żeby składniki były w pokojowej temperaturze (naprawdę, sprawdzone, razem z naczyniem, w którym jest przygotowywany), inaczej lubi się zwarzyć. Opis działania awaryjnego, by jednak uratować zwarzony majonez jest poniżej przepisu. Nie zrażajcie się proszę jak raz, czy dwa majonez nie wyjdzie. Szkoda odpuścić, bo radość i satysfakcja z własnego jest ogromna!

Niektórzy się zdziwią, że robię z całego jajka, a nie żółtka. Skoro z całego wychodzi tak samo świetnie, jajko jest zdrowe, a z pojedynczym białkiem w lodówce można zostać po wsze czasy, to czemu nie?

Acha, i nie boimy się majonezu, bo dobre tłuszcze trzeba jeść, więc czemu nie pod tą postacią ;)

Domowy Majonez

250 ml oleju o łagodnym smaku 
(u mnie słonecznikowy, tłoczony na zimno)
1 jajko  - najlepiej klasy "0"
ok. 2 łyżeczki octu  - u mnie jabłkowy
ok. 2 łyżeczki łagodnej musztardy
ok. 2 łyżeczki ksylitolu / miodu / cukru
sól - ok. 1/4 łyżeczki
pieprz* - ok. 1/4 łyżeczki

wysokie naczynie
ręczny blender

*(nie występuje w klasycznej wersji, ale ja dodaję, nawet grubiej zmielony)

Sparzone jajko wbij do wysokiego naczynia, dodaj wszystkie przyprawy i zalej olejem. Włóż końcówkę blendera do dna naczynia i zacznij ubijać na średnim biegu. Gdy zacznie powstawać gęsta emulsja stopniowo przesuwaj wyżej końcówkę blendera (nadal miksując), by kolejne partie oleju połączyły się z powstającym sosem (tu się może zwarzyć, patrz niżej). Skończ miksowanie, gdy cały olej zamieni się w gęsty majonez. Spróbuj i ewentualnie jeszcze dopraw do smaku brakującymi smakami (ocet/musztarda/sól/ksylitol..) by smak majonezu odpowiadał Twojemu upodobaniu.Majonez w 51 sek, film z idealnie dobrną muzyką :-)

Postępowanie awaryjne
Gdy sos podczas miksowania nagle straci gęstość, zrobi się płynny, a gołym okiem będzie widać drobinki zawieszone w cieczy zamiast jednolitej emulsji (czyli się zwarzy) można go jeszcze uratować. 
Do innego wysokiego naczynia wbij drugie sparzone jajko, wlej trochę zwarzonego sosu i zacznij miksować w sposób podany powyżej. Gdy zacznie gęstnieć dolewaj stałym strumieniem lub małymi partiami resztę płynu, stopniowo przesuwaj wyżej końcówkę blendera (nadal miksując), by kolejne partie oleju połączyły się z powstającym sosem. Skończ miksowanie, gdy cały olej zamieni się w gęsty majonez. Reszta postępowania patrz wyżej.


Mam nadzieje, że Wam wyjdzie, smacznego!


2 komentarze:

Joanna i Pan Lew pisze...

Jak dlugo przechowujesz taki majonez? Kusi mnie już od dawna.

Ewelina Majdak pisze...

Słyszałam o takim sposobie z żyrafką, ale nie wierzyłam że się udaje! No kurczaki :) Dzięki za filmik!