PIERNICZKI ŻYTNIE MIĘCIUTKIE

Karnawał w pełni a ja nadal w przepisach typowych dla okresu świątecznego. Ale nic to, dobre pierniczki są zawsze chętnie (z)jedzone, tym bardziej takie, które są puszyste, mięciutkie i w polewie czekoladowej.

Przepis na to piernikowe ciasto wypatrzyłam u Dagi, Daga z kolei wyszukała go u Ćwierciakiewiczowej i przeliczyła na dzisiejsze ilości z funtów i tym podobnych :) za co jestem jej wdzięczna. Osobiście nie mam książek pani Ćwierciakiewiczowej, ale specjalnie w księgarni zapoznałam się z oryginalnym przepisem.

Spodobał mi się bardzo ponieważ jest tylko na mące żytniej i miodzie! Zmodyfikowałam proporcje przypraw i bakalii i zamiast ciasta w jednym kawałku wymarzyłam sobie jednak coś na wzór krajanki piernikowej, tak więc gotowy placek pokroiłam na mniej lub bardziej foremne kawałeczki i pokryłam polewą czekoladową "zawsze błyszczącą".

Przygotowywanie ciasta nie było wcale bardziej pracochłonne niż innych wypieków, toteż polecam do wypróbowania - dla wyjątkowego smaku i przełamania stereotypu, że z mąki żytniej wychodzą tylko ciężkie chleby.


Pierniczki żytnie w polewie czekoladowej, mięciutkie
Przepis wg Dagi z zpiekarnika.blogspot.com, polewa jak w tym przepisie

Ciasto piernikowe:
250 g miodu
85 g wody
190 g mąki żytniej jasnej (typu 720)
1 jajko
1 żółtko
20 g skórki pomarańczowej
2-3 łyżeczki przyprawy do pierników
0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
2-3 łyżki mleka
55 g posiekanych migdałów ze skórką

W rondelku pogotuj przez kilka minut miód z wodą, skórką pomarańczową i przyprawą do piernika. Przesiej mąkę do miski i podgrzej ją - ja to zrobiłam w mikrofali. Zrumieniony gorący miód wlej do ciepłej mąki i wyrób gęste ciasto (ja mieszałam mikserem z hakami do wyrabiania). W jeszcze ciepłe wbij jajko, wyrób ponownie do połączenia składników i zostaw do przestudzenia.
Następnie rozprowadź sodę oczyszczoną niewielką ilością mleka i wlej do schłodzonego ciasta, wymieszaj dokładnie. Dodaj żółtko, wyrób, na końcu wmieszaj migdały.
Przełóż ciasto na blachę, rozsmaruj na placek o grubości ok 2 cm, wstaw do nagrzanego piekarnika do 190 st C. Czas pieczenia ok 30 min, do wyrośnięcia i by patyczek przy nakłuwaniu ciasta nie był oklejony surowym ciastem.

Po wystudzeniu pokrój placek na kawałeczki (np 2x4 cm) i każdy posmaruj/oblej polewą z tego przepisu (na te ilość pierniczków potrzebna będzie polewa z podwójnej ilości).


Z podanego przepisy uzyskałam 55 pierniczków po ok 17 g każdy.

Wartości odżywcze w 100 g ciasta*:
energia: 406 kcal
białko: 6 g
tłuszcz: 18 g
węglowodany: 57,5 g

Wartości odżywcze w 1 porcji (5 pierniczków = 85 gram)
energia: 345 kcal
białko: 5,1 g
tłuszcz: 15,3 g
węglowodany: 48,9 g

Smacznego!

*przy użyciu śmietany o podanej zawartości tłuszczu do przygotowania polewy

0 Comments